مقدمه‌ای بر پروتکل HART

صابر مسگری

صابر مسگری

کارشناس ارشد تحقیق و توسعه، برنامه نویس و مهندس سیستم های کنترل صنعتی و اسکادا در شرکت کرمان تابلو. فارغ التحصیل رشته برق- کنترل دانشگاه صنعتی امیرکبیر. علاقه مند به برنامه نویسی سیستم های Embedded و صنعتی و پیاده سازی الگوریتم های کنترلی.


۵ Responses

 1. وحید محسنی says:

  همکار ارجمند
  نوشته تان را خواندم. آن برای آگاهیِ گامِ یکم از هارت درخور است. ویک به مهر، بکوشید که واژه های پارسی را بیشتر به کار بگیرید.
  نمونه
  مالتی پلکسینگ = همتافتگری
  مدوله کردن = مَرغول کردن
  حامل = بردار، بستر
  زوج = جفت
  مستر = ماستَر
  اسلیو = کاستَر
  مدل = الگو
  و جز آن
  شاد زی، مهر افزون
  وحید محسنی

  • با سپاس و درود خدمت شما دوست و عزیز
   متاسفانه اینگونه کلمات در زبان فارسی رسوخ کرده اند و درصورتی که ما بخواهیم از معادل های غیر متداول برای کلمات غیر فارسی استفاده کنیم، نیاز به یک متن کمکی مفصل در ارتباط با معانی این کلمات داریم و برای بسیاری از خوانندگان ما نیز درک متن بسیار دشوار خواهد بود. هدف متون فنی نیز توضیح یک مسئله ی ناشناخته است و با این کار، ما یک قسمت دشوار دیگر نیز به مسئله ی اصلی اضافه می کنیم.
   ضمن تشکر از تذکر شما، ما تلاش میکنیم که بیشتر از معادل های فارسی استفاده کنیم.

 2. maryam says:

  با سلام
  من برای پروژم نیاز دارم بدونم چ پروتکل هایی در صنعت برق استفاده شده(بطور کلی).اگه میشه یه فهرست از این پروتکلا رو بگین.
  با تشکر

  • فرزانه صداقت فرزانه صداقت says:

   دوست عزیز سلام
   پوزش بابت این که دیر پاسخ میدیم.
   پروتکل هایی که به طور کلی در صنعت برق به کار میرن، چند دسته هستند. در واقع بسته به کاربرد و این که بین چه تجهیزاتی ارتباط برقرار می‌کنند تعریف میشن. اگر بحث پروتکل های ارتباط مراکز اسکادا با RTU باشه، پروتکل های IEC 60870-5-101,104 و پروتکل DNP3 هست، بعضاً پروتکل Modbus استفاده می‌شه و برخی پروتکل‌های قدیمی یا اختصاصی مربوط به تجهیزات شرکت‌های مختلف. اگر بحث ارتباط با DCSهای پست برق باشه، پروتکل استاندارد IEC 61850 مرسوم هست. در مورد ارتباط با مراکز بالادستی هم پروتکل IEC 60870-6 یا Tase 2 کاربرد زیاد دارد.http://free-automation.com/wp-admin/edit-comments.php#comments-form
   پیشنهاد میکنم این مطلب سایت رو مطالعه بفرمایید : http://free-automation.com/%D9%BE%D8%B1%D9%88%D8%AA%DA%A9%D9%84-%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D8%A7%D8%AF%D8%A7/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*